Instalacje pobierające prąd

Od dziecka rodzice przypominali ci, iż igranie prądem jest niebezpieczne. Niby wielkie ulepszenie, a tyle strat potrafi spowodować. Z tego względu zaczęto rozmyślać co można uczynić, by szkodzie nie ulegały różnorodnego typu urządzenia, które są fundament niejednego przemysłu.
Człowiek oraz jej mózg są nierozłączną częścią nowatorskości. Wynaleziono wiele urządzeń, które są wykorzystywane w chociażby takim miejsc jak fabryka samochodów.

Jednak w okolicznościach wzmożonego zapotrzebowania na towary te wszelakiego typu instalacje mogą ulegać przeciążeniom. Wtedy proces produkcyjny jest zagrożony, a klienci nie dostaną produktu na czas. Z tego powodu zrobione zostały wyłączniki silnikowe, które są połączeniami do łączenia, ochrony i rozdzielania obwodów prądowych z obciążeniem, jednocześnie zabezpieczają one silniki przed degradacją – . W sytuacji, gdy wyposażamy, szczególnie najczulsze urządzenia, w tak dobry wynalazek, z większym prawdopodobieństwem możemy mniemać, że bezpieczeństwo zostało zagwarantowane i możemy w nocy spać spokojnie. Gdy chodzi o bezpieczeństwo związane z prądem, ciekawym przypadkiem jest pantograf. Wykorzystuje się go do odbierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej przez pojazdy szynowe. Można go dostrzec każdego dnia, kiedy żyjemy w dużym mieście i poruszamy się albo znajdujemy się blisko przystanków tramwajowych lub też linii. Pantografy to inaczej zwane odbieraki prądu.

Możemy wymienić dwa rodzaje odbieraków: górny oraz dolny (zastosowanie odbieraków prądu).Odbieraki górne pierwotnie użyto w tramwajach, gdyż to w komunikacji miejskiej nastąpi jako pierwszy wzrost trakcji elektrycznej. Najpierw na wagonach wykorzystywano odbieraki pałąkowe powstające z żerdzi zakończonej rolką. Sprężyna umiejscowiona w podstawie podnosiła pałąk, przyciskając tym samym rolkę do przewodu jezdnego. Minusem tego rozwiązania była zła współpraca rolki z przewodem zobacz (sprawdź stronę) jezdnym, który często wychodził z rowka rolki, przede wszystkim na zakrętach i rozjazdach. Ponadto omawiana konstrukcja dała sposobność na jazdę jedynie w jednym kierunku, a przewodzenie energii pomiędzy rolką, a pałąkiem także bywało zawodne. W przypadku wyłączników silnikowych, dużo przedsiębiorstw ma w swojej ofercie zespoły napędowe posiadające wyłącznik silnikowy połączony ze stycznikiem i taki moduł nazywa się rozrusznikiem silnikowym.

Comments are closed.