Ciekawe rozwiązania technologiczne dla wszystkich

Nowoczesna technologia to dzisiaj niezbędny czynnik rozwoju wielu społeczności. To tendencja, która rozwija firmy, państwa i wiele innych podmiotów. Technologia jest już właściwie wszędzie, choć co prawda są kraje, gdzie jest to już etap bardziej rozwinięty (na przykład Japonia) albo raczej w powijakach (na przykład, niektóre państwa afrykańskie). Nasz kraj plasuje się gdzieś pośrodku stawki.

schemat cloud computing
Autor: BasicGov
Źródło: http://www.flickr.com
Dotarło już do nas wiele ciekawych technologicznych projektów, w ostatnich miesiącach zwłaszcza chmura obliczeniowa zasługuje na uwagę.

Chmura obliczeniowa (z angielskiego cloud computing) wiąże się z zagadnieniem wirtualizacji. Sam model jest historycznie związany z przetwarzaniem sieci, w którym wiele różnych systemów jest w stanie udostępniać usługi korzystając z dostępnych zasobów. Występuje jednakowoż zasadnicza różnica: w cloud computing dostajemy zasoby, jakie w najwyższym stopniu odpowiadają wymaganiom usługobiorcy.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to sposób przetwarzania danych, który jest oparty na użytkowaniu usług, do których mamy dostęp dzięki usługodawcy. Odznacza się ogromną funkcjonalnością, jako usługa dająca nam wartość dodaną. Oferuje nam to dane oprogramowanie, a także konieczna infrastruktura. Takie rozwiązanie ma wielki plus, ponieważ eliminuje konieczność wykupienia licencji albo instalowania oprogramowania. Rozliczenie jest za to bardzo proste: konsument najzwyczajniej w świecie płaci za określoną usługę, za jej użytkowanie. Znaczy to, że zamiast płacić za oprogramowanie, płaci jak gdyby abonament i dzięki temu korzysta z dobrodziejstw zaktualizowanej wersji programu – więcej informacji o cloud computing.

napis cloud computing
Autor: Perspecsys Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jak w tego typu wypadku tworzona jest umowa? Jest właściwie zawierana na świadczenie usług w chmurze obliczeniowej, nie pod wskazany podmiot, posiada po prostu pakiet rozwiązań, z których można korzystać.

Ale jak to właściwie się odbywa? Zasada działania wydaje się mało skomplikowana. Cały ciężar oferowania usług IT (czyli danych, mocy obliczeniowej czy oprogramowania) zostaje przeniesiony na serwer. To dzięki temu istnieje możliwość niezmiennego dostępu do danych przez różne komputery. To oznacza, iż bezpieczeństwo nie jest zależne od tego, co się dzieje z określonym komputerem klienckim, natomiast szybkość procesów bierze się z mocy obliczeniowej serwera. To w istocie proste, musimy się tylko zalogować z obojętnie jakiego komputera z dostępem do sieci internetowej i już można korzystać z możliwości chmury obliczeniowej. Jak możemy zauważyć, nic bardziej prostszego, a jednocześnie jakie korzyści dzięki temu uzyskamy (sprawdź ceny).

Comments are closed.