Metody na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej – jak skutecznie to zrobić?

Codzienność składa się z dużej liczby sytuacji, w jakich człowiek zmuszony jest do wychodzenia z domu i załatwiania rozmaitych kwestii. Generalnie dużym problemem, szczególnie w bardziej zaludnionych miejscach, jest przestępczość. Bezpieczeństwo ludności jest więc sprawą bardzo istotną i wartą uwagi.

W życiu codziennym człowiek ma styczność z dużą liczbą sposobów zapewniania tego bezpieczeństwa, mimo że nie w każdym przypadku o tym wie. Typów ochrony obywateli jest wiele, czasami są one łączone ze sobą. Występują w różnych miejscach, zarówno na ulicach, jak i przykładowo w środkach transportu publicznego. Do najbardziej popularnych przyrządów tego typu umieszczanych właśnie w transporcie publicznym należą kamery cctv. Służą one monitorowaniu wnętrz autobusów miejskich w celu wykrywania niebezpiecznych sytuacji czy aktów wandalizmu.

Konieczność patrolowania ulic

Ochorna
Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym kraju działają specjalne organy, których rolą jest gwarantowanie bezpieczeństwa obywatelom. W Polsce jest to straż miejska oraz policja. Stosunkowo nagminnie zdarza się, że ludzie zamieszkujący dany obszar narzekają na poziom działania takich służb, głównie na to, że reprezentantów tych służb niezbyt często można spotkać na ulicach. Z tego powodu nierzadko władze decydują się na zwiększenie ilości patroli policyjnych, szczególnie po zachodzie słońca. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ w razie zaistnienia sytuacji niebezpieczeństwa funkcjonariusze będą w pobliżu i będą mogli udzielić szybkiej pomocy. Oprócz tego widok policjantów patrolujących okolicę gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa.

Śledzenie ulic i budynków

kamery przemysłowe

Wspomniany już monitoring przestrzeni publicznej jest stosowany w dużej liczbie miejsc (więcej informacji: monitoring Wrocław). Przykładowo niezwykle istotną rolę pełni w budynkach publicznych takich jak na przykład banki. Miejsca tego rodzaju są bowiem w szczególny sposób narażone na przestępstwa; działanie monitoringu ma również funkcję odstraszającą. Telewizja przemysłowa jest również bardzo często wykorzystywana w sklepach, gdyż poprzez nagrania identyfikuje się złodziei. Jeżeli zaś chodzi o urządzenia monitoringu na ulicach, bywają pomocne w chwytaniu osób odpowiadających za przestępstwa tam popełniane jak na przykład napady, rabunki oraz dewastację.

Comments are closed.