Odkrycie led to bardzo istotne wydarzenie dla wszystkich. Docenili to znawcy wręczając nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Nowatorska technologia led, światło, telewizory led czy ekrany led, to nie są nic nie znaczące odkrycia. Przekonaliśmy się o tym w 2014 roku, jak uhonorowano naukowców z Japonii i USA, za wynalezienie diod led. Dzięki ich odkryciom realne stało się skonstruowanie pozostałych ciekawych wynalazków, takie jak białe żarówki diodowe lub lampy błyskowe w ”komórkach”. Dla porządku, naukowcy dostali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a więc rzeczywiście najwyższe uhonorowanie w świecie nauki.

nowoczesna technologia
Autor: Rafael Mizrahi
Źródło: http://www.flickr.com
Stworzenie niebieskich led było bardziej trudne niż opracowanie diod święcących w odmiennych kolorach, czyli w zielonym i czerwonym. Było jednakże konieczne, żeby można było wynaleźć diodowe źródła światła białego. Aktualnie żarówki led kosztują mniej, więc zaczynają zamieniać lampy żarowe, czyli tradycyjne żarówki, ale również fluorescencyjne – świetlówki (ekran led mysłowice katowicka). Są od nich na pewno bardziej oszczędnie, bo nie nagrzewają się w czasie pracy, a energię zamieniają przede wszystkim na światło.

Mają również bardziej znaczną trwałość i odporność na warunki środowiska, przykładowo na wahania temperatury. To właśnie dzięki lampom led możliwe jest nie jedynie bardziej oszczędne oświetlanie ośrodków miejskich, budynków czy mieszkań w krajach rozwiniętych, możliwe jest również produkowanie tanich, energooszczędnych lamp, jakie są w stanie używać żyjący w ubogich krajach. Jak twierdzą członkowie komitetu noblowskiego, nagroda Nobla jest przyznawana przede wszystkim za odkrycia, jakie służą ludzkości. Odkrycie led ma wpływ na wielką część naszego życia, korzystnie przecież jeszcze powiedzieć, że technologia (więcej tutaj: http://rfid.zone/) wykorzystywana jest w innych dziedzinach, jak telekomunikacja czy systemy sterylizujące wodę To tylko pokazuje, z jak interesującym zagadnieniem mamy do czynienia.

Jeśli ta publikacja przykuła Twój wzrok, to zerknij na informacje (https://cpsystem.pl/), które omawia zbliżoną problematykę. Tamten post niewątpliwie także Cię zaintryguje, zatem kliknij ten link.

elektroniczna reklama
Autor: Paolo Tonon
Źródło: http://www.flickr.com
Być może codziennie o tym się nie zastanawiamy, gdyż ta technologia stała się coraz bardziej powszechna, mimo to jak widać, pomaga w życiu na wielu płaszczyznach. A to tak naprawdę najistotniejsze dla każdego z nas, dla naszej wygody, lecz również bardziej odpowiedniego spędzania czasu. Nagroda Nobla dla odkrywców led jest w pełni zasłużona. Korzyści biorące się z tej technologii są odczuwalne na całym świecie. Zresztą, spójrzmy na nasze codziennie funkcjonowanie, chyba nie jest już dla nas dziwne, że tak powszechnie korzystamy z tej technologii.

Comments are closed.