Urządzenia pobierające prąd potrzebują niezwykłego bezpieczeństwa i rozsądku

Od dziecka opiekunowie powtarzali ci, iż bawienie się prądem jest niebezpieczne. Niby wielkie udogodnienie, a tyle strat potrafi spowodować. Dlatego też rozpoczęto rozmyślać co można uczynić, by szkodzie nie ulegały różnego rodzaju aparatury, które są fundament niejednego przemysłu.
Istota ludzka oraz jej umysł są nierozerwalną częścią nowoczesności. Wynaleziono wiele instalacji, które są używane w choćby takim punkcie jak fabryka aut.

Aczkolwiek w okolicznościach wzmożonego zapotrzebowania na produkty te wszelakiego typu aparatury mogą ulegać przeciążeniom. Wtedy proces produkcyjny jest zagrożony, a konsumenci nie dostaną towaru na czas. W tym celu zrobione zostały wyłączniki silnikowe, które są łącznikami do łączenia, ochrony oraz rozdzielania obwodów prądowych z obciążeniem, jednocześnie zabezpieczają one silniki przed zniszczeniem – . Kiedy wyposażamy, szczególnie najczulsze urządzenia, w tak efektywny wynalazek, z większą przypuszczalnością możemy domniemywać, że bezpieczeństwo zostało zagwarantowane i możemy nocą spać spokojnie. Gdy idzie o bezpieczeństwo połączone z prądem, ciekawym przypadkiem jest pantograf.
Kable
Źródło: nadmorski24.pl

Służy on do pobierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej przez pojazdy szynowe. Można go dostrzec każdego dnia, gdy żyjemy w dużym mieście oraz poruszamy się bądź znajdujemy się blisko przystanków tramwajowych lub też linii. Pantografy to inaczej nazywane odbieraki prądu.

Mamy możliwości wymienić dwa typy odbieraków: górny oraz dolny.Odbieraki górne na początku użyto w tramwajach, gdyż to w komunikacji miejskiej nadszedł jako pierwszy wzrost trakcji elektrycznej. Na początku na wagonach wykorzystywano odbieraki pałąkowe powstające z żerdzi zakończonej rolką. Sprężyna umiejscowiona w podstawie podnosiła pałąk, przyciskając tym samym rolkę do przewodu jezdnego. Minusem tego rozwiązania była niedobra współpraca rolki z przewodem jezdnym, który często wychodził z rowka rolki, zwykle na zakrętach oraz rozjazdach. Poza tym opisywana konstrukcja dała możliwość na jazdę tylko w jednym kierunku, a przewodzenie energii pomiędzy rolką, a pałąkiem także bywało zawodne. W sytuacji wyłączników silnikowych, mnóstwo firm ma w swojej propozycji zespoły napędowe zawierające wyłącznik silnikowy połączony ze stycznikiem i taki moduł nazywa się rozrusznikiem silnikowym.

Comments are closed.